AC0603JPNPO9BN220
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
CAP CER 22PF 50V NPO 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AC0603JPNPO9BN220 PDF
Type Description
Series:AC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:22 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)