FG18C0G1H390JNT06
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 39PF 50V C0G RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FG18C0G1H390JNT06 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:39 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)