0603YG105ZAT4A
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603
DataSheet
0603YG105ZAT4A PDF
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)