VJ0603V563ZXQPW1BC
Description
CAP CER 0.056UF 10V Y5V 0603
DataSheet
VJ0603V563ZXQPW1BC PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)