C0805T473K5RCLTU
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
DataSheet
C0805T473K5RCLTU PDF
Type Description
Series:SMD COTS X7R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:COTS
Applications:High Reliability, Bypass, Decoupling
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.88mm)