ES2215N102K502NTM
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 250VAC C0G 2215
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ES2215N102K502NTM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2215 (5738 Metric)
Size / Dimension:0.220" L x 0.150" W (5.58mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.150" (3.81mm)