KR355LD72E474KH01K
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7T 2220
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KR355LD72E474KH01K PDF
Type Description
Series:KR3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7T
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.110" (2.80mm)