FK24C0G1H223JN006
Description
CAP CER 0.022UF 50V C0G RADIAL
DataSheet
FK24C0G1H223JN006 PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)