C1608X8R2A102M080AE
Description
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603
DataSheet
C1608X8R2A102M080AE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)