UMJ316BC7475MLHTE
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
UMJ316BC7475MLHTE PDF
Type Description
Series:M
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)