CK12BX471K
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 470PF 100V 10% AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CK12BX471K PDF
Type Description
Series:Military, MIL-C-11015, CK12
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)