FG23C0G2J683JRT06
Description
CAP CER 0.068UF 630V C0G/NP0 RAD
DataSheet
FG23C0G2J683JRT06 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:630V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.335" L x 0.217" W (8.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)