FK24X5R1C335KR000
Description
CAP CER 3.3UF 16V X5R RADIAL
DataSheet
FK24X5R1C335KR000 PDF
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)