C420C683MAR5TA7200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.068UF 250V X7R AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C420C683MAR5TA7200 PDF
Type Description
Series:AxiMax 400 Comm X7R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)