562R5GAS15
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.015UF 1KV Z5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
562R5GAS15 PDF
Type Description
Series:Cera-Mite 562R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.559" Dia (14.20mm)
Height - Seated (Max):0.684" (17.38mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.374" (9.50mm)