0603Y1000271JXT
Description
CAP CER 270PF 100V X7R 0603
DataSheet
0603Y1000271JXT PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination, High Temperature
Ratings:-
Applications:High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.031" (0.80mm)