C323C102KCR5TA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C323C102KCR5TA PDF
Type Description
Series:GoldMax 300 Comm X7R HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)