MA0603XR562K250
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
CAP CER 5600PF 25V X7R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MA0603XR562K250 PDF
Type Description
Series:MA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)