0805YE334MAT2A
Description
CAP CER 0.33UF 16V Z5U 0805
DataSheet
0805YE334MAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)