FA24X8R1H104KNU06
Description
CAP CER 0.1UF 50V X8R RADIAL
DataSheet
FA24X8R1H104KNU06 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)