KCM55LR71H106KH01L
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 50V X7R SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KCM55LR71H106KH01L PDF
Type Description
Series:KCM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:SMD, J-Lead
Size / Dimension:0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)