CKR22BX104KR-LL
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 50V BX 2-DIP
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKR22BX104KR-LL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Package:Tube
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:R (0.01%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:2-DIP
Size / Dimension:0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):0.175" (4.45mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.325" (8.25mm)