HC1812CG100J202
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 2KV C0G/NP0 1812
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HC1812CG100J202 PDF
Type Description
Series:HC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)