1206Y5001P90HQT
Description
CAP CER 1.9PF 500V C0G/NP0 1206
DataSheet
1206Y5001P90HQT PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.9 pF
Tolerance:±0.05pF
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Soft Termination
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)