CBR02C160J3GAC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 16PF 25V C0G/NP0 0201
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CBR02C160J3GAC PDF
Type Description
Series:CBR-SMD RF C0G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:16 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.013" (0.33mm)