WKP472KCPKX0KR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
WKP472KCPKX0KR PDF
Type Description
Series:WKP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:760VAC
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)