C2012X6S1C106K125AC
Description
CAP CER 10UF 16V X6S 0805
DataSheet
C2012X6S1C106K125AC PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X6S
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Features:Low ESL
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)