FG26X7R2A154KNT00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FG26X7R2A154KNT00 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)