EVK105CH0R4BW-F
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.4PF 16V C0H 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
EVK105CH0R4BW-F PDF
Type Description
Series:V
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.4 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:C0H
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.020" (0.52mm)