0805J0160270GFT
Manufacturer
Syfer
VIGOR # :
Description
CAP CER 27PF 16V C0G/NP0 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0805J0160270GFT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:27 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)