W2L16D105MAT1A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0508
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
W2L16D105MAT1A PDF
Type Description
Series:IDC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low ESL (Multi-Terminal)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)