C0805C224J5NACTU
Description
CAP CER 0.22UF 50V X8L 0805
DataSheet
C0805C224J5NACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X8L HT150C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X8L
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)