C0603HQN251-5R0CNP
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 5PF 250V C0G/NP0 0603
DataSheet
C0603HQN251-5R0CNP PDF
Type Description
Series:HQN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:5 pF
Tolerance:±0.25pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.87mm)