P02CF0R5B5ST
Manufacturer
Knowles DLI
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.5PF 50V CF 0502 EPOXY
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
P02CF0R5B5ST PDF
Type Description
Series:Milli‐Cap®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.5 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:CF
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Low ESL, Epoxy Mountable
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case:0502 (1406 Metric)
Size / Dimension:0.054" L x 0.020" W (1.37mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.56mm)