C410C100J1G5TA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C410C100J1G5TA PDF
Type Description
Series:AxiMax 400 Comm C0G
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.170" L (2.41mm x 4.32mm)