C430C153K5G5TA7200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C430C153K5G5TA7200 PDF
Type Description
Series:AxiMax 400 Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)