CGA2B2X8R1H222M050BD
Description
CAP CER 2200PF 50V 0402 EPOXY
DataSheet
CGA2B2X8R1H222M050BD PDF
Type Description
Series:CGA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Epoxy Mountable, High Temperature
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)