C0402C102J5GAC7411
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0402
DataSheet
C0402C102J5GAC7411 PDF
Type Description
Series:SMD Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)