UVK105CH1R6BW-F
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 1.6PF 50V C0H 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
UVK105CH1R6BW-F PDF
Type Description
Series:V
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1.6 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0H
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)