0805Y5000271KDT
Description
CAP CER 270PF 500V X7R 0805
DataSheet
0805Y5000271KDT PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination, High Temperature
Ratings:-
Applications:High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)
Lead Spacing:-
Lead Style:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1210Y0630272JXR
1210Y0630272JXR
CAP CER 2700PF 63V X7R 1210
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603
C0805X7R500-333KNE
C0805X7R500-333KNE
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
0805Y5000271KDT
0805Y5000271KDT
CAP CER 270PF 500V X7R 0805
A1-PTD
A1-PTD
FLUSH MOUNT THREE HOLES PANEL
Q-SAA-WH(R)
Q-SAA-WH(R)
INPUT PLUG AUSTR FOR WALL ADAPT
AMPMDGC-75.0000T3
AMPMDGC-75.0000T3
MEMS OSC XO 75.0000MHZ CMOS SMD