KRM55WR7YA476MH01K
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 47UF 35V X7R SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KRM55WR7YA476MH01K PDF
Type Description
Series:KRM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.264" (6.70mm)