CGB2A1X5R1C474K033BC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CGB2A1X5R1C474K033BC PDF
Type Description
Series:CGB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low Profile
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.013" (0.33mm)