C052K103K1X5CA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C052K103K1X5CA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-C-11015, CK05
Package:Bag
Part Status:Obsolete
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)