SR155A271KAR
Description
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL
DataSheet
SR155A271KAR PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)