C440C103J5G5CA7200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 AXL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C440C103J5G5CA7200 PDF
Type Description
Series:AxiMax 400 Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)