C062H105K5R5GA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C062H105K5R5GA PDF
Type Description
Series:RAD-LDD Indust X7R HT200C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:Low ESL, High Temperature
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)