C1632X5R0J475M130AC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0612
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1632X5R0J475M130AC PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0612 (1632 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)