5NS101KAACA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 2KV Y5F RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
5NS101KAACA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:Y5F
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)