2225GC472KAT9A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 2KV X7R 2225
DataSheet
2225GC472KAT9A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)