02016G183ZAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.018UF 6.3V Y5V 0201
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
02016G183ZAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.013" (0.33mm)